יום הולדת 50

 

 
מהי המשמעות של יום הולדת 50.
 
על חגיגת יום הולדת בכלל:
 
פעם, ואין הכוונה לעבר הרחוק, יום הולדת לא היה "אירוע" בכלל. לכל היותר ציינו את התאריך בחיק המשפחה, וזהו.
 
היום, בתרבות האינדיבידואליסטית שלנו, יום הולדת הוא סיבה למסיבה. הוא חשוב ומשמעותי שכן דרכו אנו אומרים - אני כאן, אני קיים, אני משמעותי בעולם, ובעיקר - אני. מושג האני מפותח מאוד בימינו לעומת זמנים אחרים וחגיגת יום הולדת היא דרך להביאו לידי ביטוי.
 
כשמדובר בחגיגת יום הולדת של ילד או ילדה - החיים פשוטים. ברור שהמטרה היא לשמח את לב חתן/כלת השמחה, ואמצעים רבים ברשותנו: ליצן, קוסם, ממתקים, עוגה ונרות, שירי יום הולדת, הכיסא מונף אל על, מחלקים פרסים והפתעות ו - השמחה רבה. הילד במרכז העניינים, החברים מהגן סביבו, סבא וסבתא מתמוגגים והמצלמה מתקתקת...
 
יום הולדת 50:
 
 
השנים עוברות, והנה מגיע יום הולדת 50. האם שאלנו עצמנו פעם מהי המשמעות של הגיל הזה? האם יכול להיות שגיל 50 הוא לא עוד תאריך על הלוח?
 
פרקי אבות נותנים לנו תשובה מעניינת לשאלה הזו.
 
אחת המשניות המפורסמות בפרקי אבות מספרת לנו את הדבר הבא: (פרקי אבות, ה', כ"א)
 
הוּא (הכוונה לרבי יהודה בן תימא) הָיָה אוֹמֵר, בֶּן חָמֵשׁ שָׁנִים לַמִּקְרָא, בֶּן עֶשֶׂר לַמִּשְׁנָה, בֶּן שְׁלשׁ עֶשְׂרֵה לַמִּצְוֹת, בֶּן חֲמֵשׁ עֶשְׂרֵה לַתַּלְמוּד, בֶּן שְׁמוֹנֶה עֶשְׂרֵה לַחֻפָּה, בּן עֶשְׂרִים לִרְדּוֹף, בֶּן שְׁלשִׁים לַכֹּחַ, בֶּן אַרְבָּעִים לַבִּינָה, בֶּן חֲמִשִּׁים לָעֵצָה, בֶּן שִׁשִּׁים לַזִקְנָה, בֶּן שִׁבְעִים לַשֵּׂיבָה, בֶּן שְׁמוֹנִים לַגְּבוּרָה, בֶּן תִּשְׁעִים לָשׁוּחַ, בֶּן מֵאָה כְּאִלּוּ מֵת וְעָבַר וּבָטֵל מִן הָעוֹלָם:
 
נשאלת מדוע דווקא בן החמישים שנה מתאים לעצה? אומרים לנו חכמים כי עצה טובה מתקיימת בשני תנאים: 1.ששכלו ומוחו של נותן העצה עדיין בשיא כושרם. 2. ניסיון חיים מצטבר.
 
מוסיף ומסביר ר' מנחם המאירי (מגדולי פרשני התלמוד והמקרא, חי במאה ה 13 בפרובנס): בגיל 50 עד 60 שנה, מתקבל החיתוך הטוב ביותר בין שכלו של האדם וניסיון החיים שלו. בגיל צעיר - הניסיון קטן ובגיל מבוגר יותר האדם מאבד מכושרו השכלי.
 
כלומר, בדרך כלל, מה רובנו מספיקים עד יום הולדת 50? בנינו משפחה, גידלנו ילדים, פיתחנו חיים מקצועיים, יצרנו קשרים, דאגנו לאנשים, טיפחנו תחביבים, נסענו וטיילנו, אספנו חוויות; בעצם - צברנו ניסיון חיים. ניסיון שמורכב מדברים שעשינו אך גם מתובנות, למידות ושיעורים ורגעים מכוננים. מצד שני, זוהי תקופה בה רבים מאיתנו עדיין מרגישים בשיא כושרם, עם תוכניות רבות לחיים, ערניים ובעלי בטחון עצמי הנשען על ניסיון חיים. ביום הולדת 50 אנחנו כבר "יודעים דבר אחד או שניים על החיים".
 
והרי קטע נוסף ממקורותינו בהקשר הזה:
 
"...זאת אשר ללויים, מבן חמש ועשרים שנה ומעלה יבוא לצבא צבא בעבודת אהל מועד. ומבן חמישים שנה ישוב מצבא העבודה ולא יעבד עוד, ושרת את אחיו באוהל מועד לשמור משמרת, ועבודה לא יעבוד..." (במדבר, פרק ח', פסוקים כ"ג - כ"ה)
 
אומר לנו רש"י: ושרת את אחיו... ומהו השרות שנותן להם? "שמייעץ את אחיו ומלמדם לשמור משמרתם", כלומר בן ה-50 הופך להיות יועץ ומדריך לאחרים. חלק מעבודת הלויים בבית המקדש הייתה עבודה פיזית קשה, ולפי רש"י מיום הולדת 50 על הלוי לשמש כמייעץ לאחיו, עקב ניסיונו הרב בעבודה. כלומר, השחרור מעבודה פיזית קשה אינו מוציא את הלוי מלשמש בתפקידים קלים יותר מבחינה פיזית, אבל חשובים ואחראים אולי יותר מבחינה שכלית (ייעוץ) או רוחנית. אצל הלויים אגב, עבודה רוחנית התבטאה בשירה.
 
למספר 50 משמעות חשובה נוספת במקרא: שנת היובל המתרחשת פעם בחמישים שנה.
 
שנת היובל ביהדות הייתה שנה מקודשת. אחת לחמישים שנה העבדים היו משתחררים, והנחלות היו חוזרות לבעליהם המקוריים. בנוסף כמו בכל שנת שמיטה, היה איסור על עבודת הקרקע בארץ ישראל. על פי ההלכה למצוות היובל קשר הדוק לארץ ישראל ולישיבת כל היהודים בה, ולכן בתקופות ארוכות בהיסטוריה היא כלל לא התקיימה. (מתוך ויקיפדיה).
 
מקור המושג מציווי התורה בספר ויקרא (כ"ה, ח-יז):
 
"וספרת לך... שבע שנים שבע פעמים, והיו לך ימי שבע שבתות השנים תשע וארבעים שנה. והעברת שופר תרועה בחודש השביעי (=חודש תשרי) בעשור לחדש, ביום הכפורים, תעבירו שופר בכל ארצכם. וקידשתם את שנת החמישים שנה, וקראתם דרור בארץ לכל יושביה - יובל היא תהיה לכם, ושבתם איש אל אחוזתו, ואיש אל משפחתו תשובו... קדש תהיה לכם - מן השדה תאכלו את תבואתה".
 
יום הולדת 50 הוא בעצם יום הולדת היובל. איזה קשר יכול להיות בין מצוות היובל הכללית לבין יום הולדת 50 האישית?
 
במצוות היובל המקורית מדובר על שחרור כל העבדים. בימינו אלו, "עבדות" היא במידה מסוימת שיגרת היום יום, השעבוד להרגלי החיים שלנו: עבודה, משפחה, דפוסי חיים וניהול מערכות יחסים אישיות ומקצועיות. יתכן לומר שיום הולדת 50 הוא הזדמנות לעצור ולשאול שאלות על ההרגלים והקיבעונות שלנו, ע"מ שתהיה לנו בחירה מחודשת. עצם השאלה יוצר מימד רוחני של חופש, הסתכלות ותובנה, שכנראה בגיל 50 אנו בשלים לה יותר מאשר בצעירותנו.
אילה שני
התקשרו עכשיו ובנו את הטקס שלכם
050-2435000שם:
מייל:
טלפון:
תוכן: